خانه پرسش و پاسخ احکام

پوشش دختران قبل از سن تكليف

  • بروزرسانی: دوشنبه 02 تير 1399
  • شناسه: 1991
  • بازدید: 24
  • نویسنده: مدیر سایت
  • چاپ:

پوشش دختران قبل از سن تكليف

پوشش دختران قبل از سن تكليف

برخی ز خانواده ها در مورد بیرون آوردن دختران به بیرون از منزل با بدن نیمه برهنه سوال دارند که در این مطلب از نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی و حضرت آیت الله مکارم شیرازی به بررسی و پاسخ آن اشاره می کنیم.

مطابق نظر رهبر معظم انقلاب

سوال: برخی از خانواده ها دختران خود را که هنوز مکلف نشده اند با وضع نامناسب پوشش در انظار می فرستند! هنگامی که تذکر داده می شود می گویند هنوز به سن تکلیف نرسیده است؟ آیا داشتن پوشش مناسب اسلامی تنها برای مکلفین است و خانواده ها در این امور وظیفه ای ندارند؟

پاسخ: در صورتی که به تکلیف نرسیده باشد نسبت به مراعات حجاب وظيفه‌اى ندارد. ولى والدین او نبايد لباسی به او بپوشانند که موجب تحریک شهوت شود و مفسده‌انگيز باشد.

سوال: آیا دختربچه‌ها را قبل از رسیدن به سن بلوغ باید ملزم به رعایت حجاب کرد؟

پاسخ: کودک قبل از سن بلوغ تکلیف ندارد، ولی از نظر تربیتی اگر در معرض نگاه نامحرم است، باید تا حدودی حجاب را رعایت کند. این کار وظیفه‌ی پدر و مادر یا سرپرست کودک است. اما زمانی این کار واجب است که رعایت نکردن حجاب برای کودک مفسده­ داشته باشد یا در معرض نگاه حرام قرار گیرد یا خوف این باشد که اگر الان حجاب را رعایت نکند در آینده بی­‌حجاب بار می­‌آید و حجاب را مراعات نمی­‌کند؛ در این صورت حجاب لازم است و در غیر این صورت خیر.

منبع: پاسخ حجت الاسلام فلاح زاده، سایت رسمی khamenei.ir


مطابق نظر آیت الله مکارم شیرازی

سوال: برخى مادران دختران نابالغ خود را با سر و پاى برهنه در خیابانها و مجالس در حضور نامحرمان ظاهر مى کنند. این کار از نظر شرعى چه صورت دارد؟

پاسخ: بر پدر و مادر لازم است فرزندان خود را از زمان طفولیّت با مسایل اسلامى آشنا کنند.

منبع: استفتائات آیت لله مکارم شیرازی